Почетна Економија УНРВА: Од Рафа досега избегаа 360.000 Палестинци

УНРВА: Од Рафа досега избегаа 360.000 Палестинци

од nenad
1 минути читај за

Агенцијата на ОН за помош на палестински бегалци (УНРВА) денеска соопшти дека речиси 450.

000 луѓе избегале од градот Рафа во јужниот дел на Појасот Газа откако израелската армија навлегла во градското подрачје минатата недела. „Луѓето се соочени со постојана исцрпеност, глад и страв.

Итен прекин на огнот е единствената надеж“, објави УНРВА на платформата Икс. ОН вчера соопшти дека уште 100. 000 луѓе се раселени во северниот дел на Газа.

Израел нареди нови евакуации на северот додека се бори со Хамас, чии борци повторно се појавија во областите кои жестоко ги бомбардираше и во кои е водена копнена офанзива уште на почетокот на војната.

рп/Фото: МИА архива  .

Извор: МИА

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING