Почетна Технологија Јапонски милијардер го откажа патувањето околу Месечината поради неизвесност

Јапонски милијардер го откажа патувањето околу Месечината поради неизвесност

од nenad
2 минути читај за
Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава го откажа планираниот лет околу Месечината со вселенското летало SpaceX поради неизвесноста поради бавниот развој на технологијата. Уште во 2018 година, Маезава ги објави своите планови за вселенско патување околу Месечината, па дури и купи седишта за осуммина од неговите придружници. Во 2022 година го планираше неговото второ патување во вселената.

   

Тој имаше за цел патување до Месечината и во 2023 година, цел што повеќето вселенски набљудувачи ја сметаа за преоптимистичка со оглед на напредокот на проектот за мегаракетен вселенски брод на SpaceEx. Тоа би бил првиот приватен лет околу Месечината.

Во соопштението на организаторот објавено на неговата веб-страница се вели дека проектот станал „неостварлив“, а самиот Маезава на социјалната мрежа Х напиша дека „не можам да планирам за иднината во оваа ситуација и се чувствувам ужасно бидејќи членовите на екипажот чекаат подолго, па донесов тешка одлука да го откажам целиот проект“.

Тој рече дека потпишал договор со SpaceEks во 2018 година, под претпоставка дека лансирањето ќе биде можно до крајот на 2023 година. Два пробни лета на ракетата SpaceX минатата година завршија со експлозии неколку минути по полетувањето. Во третиот тест во март, леталото беше изгубено додека се спушташе назад кон Земјата.ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING