Почетна Економија Шефот на Ербас: Поради Боинг, луѓето ќе почнат да се сомневаат во безбедноста на летањето

Шефот на Ербас: Поради Боинг, луѓето ќе почнат да се сомневаат во безбедноста на летањето

од nenad
1 минути читај за

„Проблемите во Боинг се товар за целиот сектор“, изјави извршниот директор на бизнисот со комерцијални авиони на Ербас, Кристијан Шерер, за германскиот деловен неделник WirtschaftsWoche.

   

„Поради проблемите на Боинг, луѓето ќе почнат да ја доведуваат во прашање безбедноста на летањето“, објасни Шерер.Боинг повторно е под лупа откако авионот од серијата 737 MAX остана без врата на летот на Алјаска ерлајнс на почетокот на годината. Пред пет години, регулаторите ширум светот го отповикаа Боинг 737 MAX поради две тешки несреќи во кои загинаа 346 луѓе.

Шефот на европскиот производител на авиони тврди дека не планираат да ја искористат можноста за поскапување на авионите.„Ги зголемуваме цените само кога побарувачката ја надминува понудата“, рече Шерер, додавајќи дека е тешко да се предвиди како ќе се развиваат работите.„Би рекол дека конкурентот во неволја може да се однесува релативно непредвидливо. Доколку, поради неповолни околности, авионите се натрупаат во неговите хангари, тој може да одлучи да се продаде“, објасни шефот на Ербас.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING