Почетна Македонија НА ТРАМП ЌЕ МУ БИДЕ ОДЗЕМЕН ПИШТОЛОТ? Тоа е последното од трите парчиња оружје кои ги поседувал

НА ТРАМП ЌЕ МУ БИДЕ ОДЗЕМЕН ПИШТОЛОТ? Тоа е последното од трите парчиња оружје кои ги поседувал

од nenad
2 минути читај за

Правното биро на полицијата во Њујорк ќе ја заврши истрагата за поседувањето на третиот пиштол од страна на Трамп „што најверојатно ќе доведе до одземање на неговата дозвола“, тврди изворот.

Полициската управа на Њујорк треба да му ја одземе дозволата на Доналд Трамп за носење скриен пиштол, откако поранешниот американски претседател беше прогласен за виновен по 34 обвиненија за кривични дела минатата недела, објави Си-Ен-Ен, цитирајќи висок полициски функционер. Трамп добил дозвола за прикриено носење оружје во Њујорк пред една деценија и му биле регистрирани три пиштоли, објави телевизијата во средата.

   

Според неименуваниот висок полициски функционер, дозволата била „тивко“ суспендирана на 1 април 2023 година, по обвинението на поранешниот претседател за кривична пријава. Ден претходно, Трамп ѝ предаде два од своите пиштоли на њујоршката полиција, додека неговиот трет пиштол „законски беше преместен на Флорида“, рече тој.

Според федералните и државните закони и во Њујорк и во Флорида, нелегално е лицата со осуди за кривично дело да поседуваат огнено оружје. Не е јасно дали Трамп сè уште поседува пиштол во Флорида. Правното биро на полицијата во Њујорк ќе ја заврши истрагата за поседувањето на третиот пиштол од страна на Трамп „што најверојатно ќе доведе до одземање на неговата дозвола“, тврди изворот.

Поранешниот претседател сепак ќе има право законски да го оспори секое отповикување. Во изјавата објавена по извештајот на Си-Ен-Ен, портпаролот на кампањата на Трамп, Стивен Чеунг, тврди дека „подружниците на (американскиот претседател Џо) Бајден во Демократската партија се во паника и избраа да продолжат да го злоупотребуваат нашиот некогаш голем правосуден систем за да го следат нивниот број еден политички противник и да се мешаат во претстојните избори“.

Минатиот петок, Трамп беше прогласен за виновен по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни книги, со што стана првиот американски претседател кој некогаш бил осуден за кривично дело. Судењето беше поврзано со наводните исплати на „замолчени пари“ на порно актерката Сторми Даниелс во пресрет на претседателските избори во 2016 година и наводната промена на документација да се прикријат исплатите.

77-годишникот ги отфрли обвинувањата, означувајќи го случајот како политички мотивиран „лов на вештерки“ и отфрлајќи го судењето како „наместено“ и „срамно“.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING