Почетна Убавина и здравје 7-те најголеми грешки што ги правите за време на депилација! – Убавина и здравје

7-те најголеми грешки што ги правите за време на депилација! – Убавина и здравје

од nenad
2 минути читај за

Постојат многу начини за отстранување на несаканите влакна од телото. Депилацијата сè уште е најпопуларниот , а време е да откриете каде грешите во целиот процес.

Грешка бр.1: Не ја подготвувате кожата за депилација

Пред постапката, неопходно е да се исчисти кожата со мек пилинг. Овој пилинг не смее да биде на база на масло. Ќе ги отстраните мртвите честички на епидермисот и ќе ги подигнете влакната, што ќе го поедностави процесот на депилација и ќе го намали ризикот од поткожни влакна. Ако ова не е направено, ризикувате со воспаление по депилацијата.

Грешка бр. 2: Влакната не се пораснати доволно

Знаеме, не е пријатно да се шетате со видливи влакна во текот на летото, но за да биде успешна депилацијата, должината на влакната мора да биде најмалку 4-5 мм. Прекратките влакна нема да можат да се отстранат со восокот, а ризикувате да ја оштетите кожата.


Поврзани објави

Грешка бр. 3: Користите погрешна техника

Восокот секогаш треба да се нанесува во насока на влакната што ги отстранувате. А лентата ја повлекувате во спротивна насока. Мора да ја повлечете лентата со остри, сигурни движења, во спротивно ризикувате поголема болка и полош ефект на восокот. Колку е поостро лентата отстранета, толку подобри ќе бидат резултатите. Обидете се да го задржите движењето ниско, речиси паралелно со кожата. Ако ја подигнете лентата премногу високо, ризикувате да добиете модринки.

Грешка бр.5: Носете тесна долна облека по депилација на бикини зоната

Тесната долна облека, особено ако е направена од синтетички материјали, го спречува испарувањето на влагата од површината на кожата, што само по себе предизвикува иритација во топлината. Ако претходно сте имале депилација, тогаш ризикот од воспаление е речиси сто проценти.

Грешка бр.6: Заборавате да се грижите за вашето тело по депилацијата

По постапката, неопходно е да се отстранат остатоците од восок со помош на специјални марамчиња, обично вклучени во комплетот. Доколку ги нема, купете лосион или масло наменето за употреба после депилација. Овие производи ќе ги отстранат остатоците, но и ќе ја омекнат кожата и ќе ја ублажат непријатноста. Помеѓу две епилации, се препорачува редовно да ја хидрирате кожата со крема за тело.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING