Почетна Убавина и здравје 5 совети за младешки изглед, дури и по ноќно излегување! – Убавина и здравје

5 совети за младешки изглед, дури и по ноќно излегување! – Убавина и здравје

од nenad
2 минути читај за

Факт е дека светлиот и мазен изглед на пределот околу очите прави да изгледаме помлади и поздрави. Значи, дали можете веднаш да добиете свеж и светол изглед? Можете, благодарение на овие ефективни совети, дури и ако не сте спиеле добро претходната ноќ.

Ладни облоги

Ладните облоги помагаат да се намали отокот под очите и да се затегнат крвните садови. Ова исто така ги намалува темните кругови. Истиот ефект можете да го постигнете со масирање на пределот под очите со мраз или со крпа натопена во ладна вода под очите 20 минути.

Нанесете освежителен серум за очи

Станува збор за специјализиран состав кој ја храни и навлажнува областа околу очите. Особено ако вклучува алатка за масажа за деконгестија и ефективна примена, тогаш уште подобро. Алтернативно, можете да го нанесете серумот и потоа да ги масирате очните капаци со алатка.

Поврзани објави

Изберете креми со антиоксиданси и масни киселини кои го хидрираат и поддржуваат колагенот

Хидратацијата и измазнувањето на кожата помага да се намалат брчките и фините линии. Покрај тоа, витамините Е и Ц, богати со антиоксиданси, се многу ефикасни во лекувањето на темните кругови под очите.

Пијте многу течности

Пиењето многу вода и течности во текот на денот може да се бори со отокот и да ги намали „вреќичките“ со што пределот околу очите станува поодморен и освежен.

Масажа со кокосово масло

Со масирање на пределот околу очите со кокосово масло, можете да ја подобрите слабата циркулација на крвта околу очите. Дополнително, кокосовото масло, кое е извор на витамини, липиди и минерали, е исто така одлично за отстранување на шминката додека ја подобрува хидратацијата на кожата. Затоа, неговата предност е тројна и не гледаме причина да не го користите во вашата рутина за убавина.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING