Почетна Убавина и здравје 5 едноставни, но генијални трикови! – Убавина и здравје

5 едноставни, но генијални трикови! – Убавина и здравје

од nenad
3 минути читај за

Темната кожа на под пазувите го нарушува изгледот, особено во летината сезона, бидејќи никој не сака постојано да размислува колку високо може да ги крене рацете. Темната кожа може да биде предизвикана од многу фактори: генетска предиспозиција, лоша исхрана, хормонална нерамнотежа, начинот на кој се бричиме, како и агресивната козметика што ја користиме. Подолу ќе дознаете кои методи помагаат да се отстрани затемнувањето на кожата на под пазувите.

1. Заборавете на бричот

Бричењето со сечило навистина се смета за најзгодно, најбрз и најевтин начин да се ослободите од вишокот влакна. Но, во исто време, бричот многу често предизвикува вродени влакна и иритација на кожата – што, патем, доведува до потемнување на пазувите. Покрај тоа, бричењето дава само краткорочен ефект.

Наместо да користите брич, обидете се со алтернативни методи: креми за депилација, ласерско отстранување на влакна или депилација. Ако сепак одлучите да ги избричите пазувите со жилет, направете го тоа само на влажна кожа и со дебел слој пена. Користете смирувачки лосион после бричење.

2. Лимонот е вашиот најдобар асистент

Лимонот има природни својства за избелување кои ефикасно делуваат на кожата. Нанесете сок од лимон на следниов начин:

Поврзани објави

  • Ако имате нечувствителна кожа, земете парче лимон и нанесете го на пазувите. Оставете 2-5 минути и потоа исплакнете со вода.
  • Ако вашата кожа е средно чувствителна, исцедете сок од лимон во чаша и натопете памучна подлога во него. Повлечете преку пазувите и по 3 минути исплакнете со млака вода.
  • Ако имате чувствителна кожа, измешајте сок од лимон со една лажица мед или една лажица грчки јогурт. Тие ќе го направат ефектот на сокот од лимон помалку агресивен.
  • Ако не знаете каков тип на кожа имате, нанесете парче лимон на мала површина од пазувите. Ако нема негативни реакции како црвенило или осип, слободно нанесете чист сок од лимон под пазувите. И запомнете – оваа постапка мора да се повторува најмалку 2 пати неделно за да се постигнат резултати.

3. Киселини

Киселините можат да направат чуда за нашата кожа на лицето, па зошто да не ги нанесете на пазувите? Гликолна и азелаична киселина, АХА, БХА и третиноин се производи кои ги осветлуваат дури и долготрајните флеки на кожата, правејќи ја помазна и посветла. Ги отстрануваат мртвите клетки од кожата, ги отвораат порите и го стимулираат производството на колаген, кој ги избелува пазувите. Намачкајте ја памучната подлога со киселински тонер и бришете ги пазувите еднаш дневно.

4. Микродермоабразија

Микродермоабразија е отстранување на горниот слој на кожата со помош на специјален уред. Ова е нежна процедура при која се отстрануваат само мртвите клетки, додека слојот на дермисот останува недопрен. Може да го намали бројот на темни дамки во пазувите и другите делови од телото. Друга предност на микродермоабразијата е тоа што е погодна за секаков тип на кожа.

5. Откажете се од дезодорансот

Дезодорансите содржат алкохол, бои и вештачки мириси, кои реагираат со кожата и ја прават многу потемна. Тоа е затоа што тие ја иритираат површината на кожата, дури и ако тоа не го забележуваме. Алуминиумот, кој се наоѓа во повеќето дезодоранси, исто така игра важна улога.Соединенијата продираат длабоко во кожата, промовирајќи потемнување. Ако целосното откажување од дезодорансот не е за вас, купете понежен и поприроден производ кој нема да ја иритира кожата.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING