Почетна Убавина и здравје Јованка постојано го нарачувала! – Убавина и здравје

Јованка постојано го нарачувала! – Убавина и здравје

од nenad
1 минути читај за

Тито и Јованка го обожавале овој мек македонски колач кој се приготвува многу лесно

Состојки: (мерката е шолја од 150 мл)
 • 5 шолји брашно
 • 3 шолји гриз
 • 100 г суво грозје
 • 100 г ореви, покрупно сечкани
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1-2 лажички цимет
 • 1,5-2 шолји масло
 • 5 шолји кисела вода
 • уште 50 г сечкани ореви

За преливот:

Поврзани објави

 • 250 мл вода
 • 250 г шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
Приготвување:

Измешајте ги сувите состојки (брашното, гризот, прашокот за печиво, сувото грозје, оревите, циметот и шеќерот), па додајте масло и кисела вода. Потоа, префрлете ја смесата во плех да се пече и ставете ги оревите одозгора.

Кога ќе се испече, оставете го колачот да се олади. Потоа, сварете прелив од шеќер и вода, па сипете ја преку колачот. Оставете го добро да се натопи, па послужете го.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING