Почетна Убавина и здравје Јадењето на овој вид плодови може да ви помогне да изгубите тежина – Убавина и здравје

Јадењето на овој вид плодови може да ви помогне да изгубите тежина – Убавина и здравје

од nenad
1 минути читај за

Висока содржина на влакна…

Јаткастите плодови се препорачува да се јадат поради неколку причини, тие се многу здрави и се одлична алтернатива за грицкање на некои помалку здрави опции. Диететичарите Бјанка Тамбурело и Саманта МекКлеод открија дека честото јадење на јаткасти плодови може дури и да помогне при губење на тежината.

Бјанка Тамбурело истакнува дека јаткастите плодови се одлична храна за слабеење, бидејќи се полни со здрави масти кои одржуваат ситост, но и се извор на протеини и влакна. Богати се со хранливи материи и содржат многу калории, но тоа не е причина за да ги избегнете, само внимавајте на количината на дневни порции.

Висока содржина на влакна


Поврзани објави

Влакната се важна хранлива материја во повеќето диети. Ако се обидувате да изгубите тежина, влакната може да бидат важни, бидејќи помагаат да останете сити подолго време“, вели диететичарот Саманта МекКлеод. „Храната богата со растителни влакна може да го подобри метаболизмот, да го намали ризикот од срцеви заболувања и дијабетес тип 2 и да ја подобри дигестивната функција“, пренесува Eating Well.

Тие се полни со протеини

Телото постојано ги обновува и одржува коските, мускулите, клетките и ткивата, а сето тоа бара протеини. Тамбурело истакнува дека „прекумерното ограничување на внесот на храна е честа грешка за губење на тежината и може да доведе до прејадување подоцна. Затоа е препорачливо да јадеме храна богата со протеини, која ќе го забави варењето и ќе не направи сити.

Фото / архива: Getty

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING