Почетна Убавина и здравје Што открива потењето за вашето здравје? Како потта укажува на тоа дека нешто не е во ред со вашето здравје?

Што открива потењето за вашето здравје? Како потта укажува на тоа дека нешто не е во ред со вашето здравје?

од nenad
2 минути читај за

Промените во количината, мирисот или бојата на потта може да откријат важни информации за нашето здравје. Дали сте некој кој многу се поти или спаѓате во групата на луѓе кои се потат само после интензивен тренинг?

Ви откриваме 5 работи за кои не сте знаеле дека потта може да укаже на вашето здравје.

Хиперхидроза: Прекумерно потење

Хиперхидрозата е состојба која се карактеризира со прекумерно потење, дури и кога телото нема потреба да се олади. Според експертите, хиперхидрозата може да биде предизвикана од генетски фактори или медицински состојби како хипертироидизам и дијабетес. Хиперхидрозата може значително да влијае на квалитетот на животот и да предизвика социјална анксиозност.

Дехидрација

Потта најчесто се состои од вода и електролити, како што се натриум и калиум. Кога претерано се потиме, тоа може да значи дека нашето тело губи значителни количини на вода и електролити. Дехидрацијата може да предизвика замор, вртоглавица и главоболки, а важно е да се надополнуваат течности и електролити после силно потење.

Поврзани објави

Потењето може да укаже на хипогликемија

Ненадејната ладна пот може да биде знак за хипогликемија или низок шеќер во крвта. Оваа состојба е честа кај луѓето со дијабетес кои земаат инсулин или други лекови за намалување на шеќерот во крвта. Хипогликемијата може да предизвика симптоми како што се тресење, глад, вртоглавица и потење.

Потта може да укаже на хормонални нарушувања

Промените во нивото на хормоните исто така може да влијаат на потењето. Жените во менопауза често доживуваат ноќно потење и топли бранови поради хормонални промени. Според експертите, хормоналните нарушувања, како хипертироидизам и хормонална нерамнотежа, може да предизвикаат зголемено потење.

Инфекции

Потењето често е нормална реакција на телото на температура или инфекција. Кога телото се обидува да се бори против инфекцијата, температурата на телото се зголемува, а потта помага да се намали температурата. Треската и обилното потење може да бидат знаци на сериозни инфекции, како што се грип или други бактериски инфекции и бараат итна медицинска помош.

Според сето горенаведено, потта може да открие многу за нашето здравје и да не предупреди за различни ситуации. Доколку забележите промени во начинот на кој се потите или чувствувате прекумерно потење, важно е да се консултирате со лекар.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING