Почетна Балкан Хамас го блокира секој договор за примирје, инсистирајќи на целосен прекин на војната – Курир

Хамас го блокира секој договор за примирје, инсистирајќи на целосен прекин на војната – Курир

од nenad
1 минути читај за
Израелски функционер: Хамас го блокира секој договор за примирје, инсистирајќи на целосен прекин на војната

„Информациите според кои Израел прифатил да стави крај на војната, како дел од договорот за размена на затвореници, или дека Израел ќе дозволи со посредување да се гарантира дека војната ќе прекине се – неточни. Досега Хамас не се откажа од своето барање за завршување на војната и на тој начин ја блокира можноста за постигнување договор за примирје“, изјави функционерот, кој не сакаше да биде именуван.

Претставник на Хамас изјави за светските агенции дека нема напредок во денешните преговори во Каиро, со учество на посредниците (Египет, Катар, САД).

Тој додаде дека преговорите се завршени и дека денеска ќе се одржи нова рунда.

Извор : Kurir.mk

Израелски функционер: Хамас го блокира секој договор за примирје, инсистирајќи на целосен прекин на војната

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING