Почетна Македонија Украинскиот спортист Олександар Пелешенко загина на фронтот во Украина

Украинскиот спортист Олександар Пелешенко загина на фронтот во Украина

од nenad
2 минути читај за
Украинските власти ја објавија смртта на Олександр Пелешенко за време на „операција“ која е дел од воените акции против руските војници на фронтот во земјата. Информациите се малку, но на веб-страницата на федерацијата за кревање тегови се појави следнава порака:
„Хероите не умираат, но војната го зема најдоброто од нас. Почивај во мир, Александар Пелешенко! Со голема тага ве известуваме дека срцето на почесниот спортист на Украина и европски првак денеска престана да чука. Загина на линијата на фронтот“.

   

Пелешенко почина само на 30 години. Тој беше четврти во категоријата до 85 килограми на Олимписките игри во Рио во 2016 година, а двапати ја освои европската титула за својата земја. Во 2018 година, тој беше прогласен за виновен за допинг. Казната од 8 години дојде поради фактот што тоа беше втор ваков прекршок за кревачот на тегови, со што практично и стави крај на кариерата.
Веќе во март 2022 година, еден месец по почетокот на војната во Украина, тој се пријави како волонтер и облече униформа.ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING