Почетна Македонија Тревога во американските воени бази во Европа: војската во готовност, опасност од терористички напади

Тревога во американските воени бази во Европа: војската во готовност, опасност од терористички напади

од nenad
1 минути читај за

Двајца американски официјални лица изјавија за Си-Ен-Ен дека нивото на заштита е подигнато на второ највисоко ниво во текот на викендот поради загриженост дека терористи би можеле да нападнат американски воен персонал или објекти.Базите, вклучително и гарнизонот на американската армија во Штутгарт, каде што е седиштето на американската европска команда, денеска го подигнаа нивото на тревога на статус на заштита на силите „Чарли“.

   

– Тој статус се применува кога ќе се случи инцидент или ќе се добијат разузнавачки информации што укажуваат дека е веројатна некаква форма на терористичка акција или таргетирање на персонал или објекти – велат од американската војска.

Еден од американските функционери, кој е стациониран во база во Европа, наведува дека вакво ниво на закана не е забележано најмалку 10 години и додаде дека тоа обично значи дека војската добила веродостојни информации.Портпаролот на американската европска команда Ден Деј одби да коментира за зголемената тревога.Не е јасно кои разузнавачки информации ја поттикнале зголемената безбедност, но европските власти предупредија на потенцијална терористичка закана на континентот пред Олимпијадата во Париз во јули и за време на тековното Европско фудбалско првенство во Германија.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING