Почетна Технологија Трамп: Го избрав потпретседателот на САД

Трамп: Го избрав потпретседателот на САД

од nenad
2 минути читај за
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во интервју за NBC News изјави дека веќе го избрал својот потпретседател за претстојните претседателски избори. Трамп посочи дека ќе го открие идентитетот на својот избраник на првата претседателска дебата, која ќе се одржи во четврток, кога ќе се соочи со актуелниот претседател Џозеф Бајден. Трамп во своето излагање истакна дека одлуката е веќе донесена во неговата глава, но истовремено нагласи дека се уште никој не знае кој е избран за потпретседателски кандидат.

   

Извори запознаени со процесот на селекција изјавија за NBC News дека главните кандидати за потпретседател на Трамп се гувернерот на Северна Дакота, Даг Бургум и сенаторот од Охајо, Џеј Ди Венс. Откако Трамп објави дека ќе го избере својот потпретседател, шпекулациите за потенцијалните кандидати се во центарот на вниманието. Како главни кандидати за оваа престижна функција се појавија гувернерот Даг Бургум, познат по успешното водство на Северна Дакота и сенаторот Џ.Д.Венс, кој ужива поддршка во Охајо.

Трамп минатиот месец рече дека има „добри шанси“ да го објави името на неговиот кандидат на републиканската национална конвенција, што ќе се одржи од 15 до 18 јули во Милвоки. Ова претставува уште еден елемент на возбуда пред изборите, бидејќи јавноста и политичките аналитичари со нетрпение ја очекуваат конечната одлука на поранешниот претседател. Со сите очи свртени кон претседателските дебати и Републиканската национална конвенција, одлуката на потпретседателот на Трамп сигурно ќе привлече внимание и ќе предизвика жива дебата во политичките кругови ширум САД.ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING