Почетна Убавина и здравје Супер метод за отстранување на влакна: Навечер мачкала, а наутро не можела да поверува што гледа!

Супер метод за отстранување на влакна: Навечер мачкала, а наутро не можела да поверува што гледа!

од nenad
2 минути читај за

Супер метод за отстранување на влакна: Навечер мачкала, а наутро не можела да поверува што гледа!

Објавено на 06/25/2024

Отстранувањето на влакната од лицето за жените не е лесно, како кај мажите…
Ова е главно предизвикано со хормонски дисбаланс, лачење машки хормони.
Лачењето на високо ниво на тестостерон кај жените може да доведе до неправилен менструален циклус и повеќе влакна на лицето и телото. Ова пореметување е познато и како синдром на полицистични јајници (ПЦОС) кој е најголем виновник за зголемувањето на бројот на влакната.
Други причини можат да бидат и нуспојавите од земање одредени лекови…но не
грижете се има начин да ги отстраните.
Ова направете го пред спиење:
1 лажица сода бикарбона измешајте со 200 мл вода што врие и оставете да се
излади. Памучно крпче натопете и оставете да се исуши, а потоа применете на
подрачјето на кое не сакате да имате влакна. Прицврстете и оставете преку ноќ.Наутро отстранете го крпчето,а влакната ќе ги снема.

Масло од коприва
Овој рецепт се употребува уште од 17. век и сеуште е корисен во
отстранувањето на несаканите влакна. Еве како правилно да го употребите:
Во 30 мл растително масло ставете 3 лажици семе од коприва и оставете да отстои 2 недели, на топло место. Потоа исцедете и истурете во темно шишенце. Натопете парче вата и нанесете на местото каде сакате да ги отстраните влакната. Оставете да стои 35 – 40 минути.
Потоа лицето измијте го со млака вода и нежен сапун. Повторете го третманот се’ додека влаката не почнат да отпаѓаат.

Лук

Земете неколку ченови лук и исцедете го сокот од нив. Нанесете на кожата 4 –
5 пати дневно, нека стои по 30 минути, за сакани резултати.После тоа измијте го лицето со топла вода и нежен сапун и нанесете крем за лице. Повторувајте ја постапката се’ додека несаканите влакна не исчезнат.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING