Почетна Македонија Столтенберг: Самоодбраната на Украина и помошта од НАТО не е ескалација на војната

Столтенберг: Самоодбраната на Украина и помошта од НАТО не е ескалација на војната

од nenad
2 минути читај за
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска на крајот од состаноците на министрите за надворешни работи на земјите членки во Прага изјави дека самоодбраната на Украина со гаѓање цели во Русија не е ескалација на војната, туку основно право на нападнатата земја, запишано во Повелба на ОН.

   

„Русија ја започна оваа војна, го истражуваше Крим во 2014 година, ја нападна Украина во 2022 година. Русија е насочена кон училиштата, трговските центри, енергетските и водоводните мрежи. Русија убива украински цивили. Да бидам јасен: самоодбраната не е ескалација. „Украина има право и одговорност да го заштити своето население, а ние имаме право да им помогнеме“, рече Столтенберг на прес-конференцијата по средбата. Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО синоќа и денеска на неформален состанок во рамките на подготовките за самитот на НАТО во јули во Вашингтон се согласија дека сите западни сојузници сакаат да се запре војната.

„Парадоксот е што колку поподготвени сме за долга војна, толку побрзо таа ќе заврши“, рече Столтенберг. Во врска со последните одлуки на САД или Германија за укинување или ублажување на забраната украинската армија да гаѓа цели во Русија со западно оружје, Столтенберг потсети дека многу членки на НАТО на ниту еден начин не ги условувале своите испораки на оружје.

„Како што се менува војната, така се менува и помошта. Го поздравувам фактот што сојузниците го овозможија правото на самоодбрана, што значи таргетирање на легитимни воени цели во Русија. Кога Русите напаѓаат сега од руска територија, единствената одбрана е да возвратат со напад на руската страна на границата“, рече Столтенберг.

Генералниот секретар ја обвини Русија за ескалација на војната со отворање на втор фронт во близина на Харков. „(Рускиот претседател) Путин им се заканува на западните сојузници од почетокот на војната, но не не заплаши. Се обиде да спречи каква било поддршка. Убеден сум дека на самитот ќе се согласиме да ја продолжиме нашата поддршка и ќе најдеме начин да спречиме блокирање на оваа одлука“, рече првиот човек на НАТО.ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING