Почетна Технологија Си Џипинг: Нова фаза на кинеско-француските односи во следните 60 години

Си Џипинг: Нова фаза на кинеско-француските односи во следните 60 години

од nenad
2 минути читај за

За време на прес-конференцијата по средбата во Елисејската палата со францускиот претседател Емануел Макрон, кинескиот лидер потврди дека двете земји ќе ја подобрат соработката во земјоделството, прехранбената индустрија, финансиите и други области и ќе промовираат заеднички развојни истражувања и иновации во авијацијата, цивилното нуклеарно енергија, зелена енергија, биомедицина и вештачка интелигенција.

   

Според неговите зборови, двете земји ќе ја продлабочат соработката на полето на климатските промени и биодиверзитетот, но и ќе го зајакнат дијалогот за глобално управување со вештачката интелигенција и реформите на меѓународниот финансиски систем, објави Кинеското меѓународно радио (CRI).По повод кинеско-француската година на културниот туризам, Си рече дека двете земји ќе продолжат да го промовираат развојот на соработката во областа на образованието, спортот, филмот и телевизијата, како и соработката меѓу младите.

– Кина со нетрпение очекува Франција да биде домаќин на Олимписките игри во Париз и ги поканува француските пријатели да ја посетат Кина. Кина одлучи да го продолжи безвизниот режим за граѓаните на Франција и другите 11 земји кои ќе дојдат во Кина на краток временски период до крајот на 2025 година – изјави кинескиот лидер.

Тој посочи дека светот моментално е во состојба на превирања и Кина, како постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации и одговорна земја, е подготвена да соработува со Франција за да обезбеди глобален прекин на огнот за време на Олимпијадата во Париз.Тој посочи дека трагедијата на израелско-палестинскиот конфликт, кој се уште трае, е тест на човечката совест и затоа меѓународната заедница мора да преземе нешто околу тоа.

– Повикуваме на итен, сеопфатен и одржлив прекин на огнот во Газа. Ја поддржуваме идејата Палестина да стане полноправна членка на Обединетите нации – рече кинескиот претседател и посочи дека е неопходно да се прифати одлуката за формирање две држави за да се постигне траен мир на Блискиот Исток.Зборувајќи за конфликтот во Украина, тој потсети дека Кина не е ниту причина за кризата, ниту нејзин учесник, туку дека има активна улога во постигнувањето мир.

– Историјата повеќепати докажа дека секој спор може да се реши само со преговори. Ги повикуваме сите страни повторно да воспостават контакт и дијалог и постепено да градат меѓусебна доверба. Го поддржуваме навременото свикување на меѓународна мировна конференција, која ќе ја поддржат руската и украинската страна, со искрена дискусија за сите мировни опции – рече кинескиот лидер.Си Џинпинг потсети дека оваа година се одбележуваат 75 години од основањето на Народна Република Кина и рече дека Кина е подготвена да соработува со земјите ширум светот, вклучително и Франција, за развивање односи на пријателство и соработка засновани на меѓусебно почитување.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING