Почетна Убавина и здравје Се прави со компот од малини! – Убавина и здравје

Се прави со компот од малини! – Убавина и здравје

од nenad
2 минути читај за

За да уживате во вкусен чизкејк, не мора да стоите и да се „печете“ покрај топла рерна…

Сега можете да направите чизкејк кој ќе ги воодушеви сите ваши сетила, вашите гости и личноста за која го правите. Идеален е за родендени, но и други прилики кога сакате да јадете нешто слатко и вкусно.

Состојки:

– 9 парчиња бисквити
– 4 лажици гранулиран шеќер
– 4 лажици несолен путер, стопен
– 450гр крем сирење/маскарпоне
– 1 + 1/3 чаша шеќер во прав
– 1 чаша слатка павлака
– рендана кора од еден лимон
– 1 мала лажица екстракт од ванила
– 2 чаши малини
– 3 лажици шеќер

Поврзани објави

Подготовка:

Во процесор за храна измелете ги бисквитите со една лажица шеќер додека двете состојки не се измешаат и целосно не се изедначат. Додадете ги путерот за да се соедини. Истурете ја смесата рамномерно во плех или калап и ставете ја во замрзнувач 10 минути.

Во меѓувреме во исчистениот сад за процесор истурете го крем сирењето, шеќерот во прав, слатката павлака, кората од лимон и екстрактот од ванила. Сè убаво измешајте додека не добиете хомогена смеса. Добиената смеса истурете ја на претходно направената кора и повторно ставете се заедно во фрижидер или замрзнувач 2-3 часа.

Додека чизкејкот се лади, во помал сад измешајте една шолја малини со преостанатите три лажици шеќер. Варете на средна температура, повремено мешајќи. Откако малините се сварат во сосот, тргнете го од оган и фрлете во друга шолја малини. Почекајте да се излади (околу 30 минути).

Послужете го колачот со компот од малини и уживајте во неговиот освежителен, сладок вкус!

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING