Почетна Економија Салвини: Италијанската партија „Лига“ се приклучува на групата „Патриоти на Европа“ на Орбан во ЕП

Салвини: Италијанската партија „Лига“ се приклучува на групата „Патриоти на Европа“ на Орбан во ЕП

од nenad
2 минути читај за

Италијанската партија „Лига“ се приклучува на новата групација „Патриоти на Европа“ на унгарскиот премиер Виктор Орбан во Европскиот парламент, изјави денеска лидерот на таа партија Матео Салвини.

„По долг период на работа, голема група патриоти, кои ќе бидат одлучувачки за промена на иднината на оваа Европа, ќе заживеат денеска во Брисел“, објави на социјалните мрежи Салвини, кој е и вицепремиер и министер за транспорт на Италија.

Салвини го коментираше и вториот круг од парламентарните избори во Франција, каде Националното собрание на Марин Ле Пеп го зазеде третото место со помош на тактичко гласање, откако оваа партија беше на првото место по првиот круг од изборите, пренесува италијанската новинска агенција Анса.

„Ова е прва ноќ по изборите во Франција со толпата „сите против Ле Пен“ изградена од (францускиот претседател Емануел) Макрон, кој победува на изборите, но ги нема бројките да владее“, рече Салвини.

Тој посочи дека партијата „Национален собир“ ќе има 143 пратеници во францускиот Парламент, повеќе од кога било во историјата „со зголемување на гласовите од 33 на 37 отсто меѓу првиот и вториот круг на гласање“.

„Сите против еден“ го намалија бројот на места, но не и нивото на поддршка за Марин Ле Пен и Џордан Бардела, на кои им испраќам голема прегратка“, наведе Салвини.

Партијата „Лига“ на Салвини досега беше дел од политичката групација „Идентитет и демократија“ во Европскиот парламент, заедно со партијата Француски национален митинг на Марин Ле Пен.

Во меѓувреме, портпаролот на Орбан, Золтан Ковач, денеска на својот профил на Икс објави дека и „Национален собир“ се приклучува на групацијата „Патриоти на Европа“. рп/Фото: МИА архива .

Извор: МИА

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING