Почетна Македонија Руски воени бродови пристигнуваат на Куба

Руски воени бродови пристигнуваат на Куба

од nenad
1 минути читај за

Група руски воени бродови, вклучително и подморница на нуклеарен погон, ќе ја посетат Куба следната недела за да ги истакнат „историските пријателски односи“, соопшти кубанската влада. Руската фрегата Горшков, подморницата на нуклеарен погон Казан, флота танкер за нафта Пашин и спасувачкиот шлепер Николај Чикер ќе го посетат пристаништето во Хавана меѓу 12 и 17 јуни, соопштија Кубанските револуционерни вооружени сили. Куба вели дека ниту еден од бродовите не носи нуклеарно оружје и инсистира дека нивното пристигнување не претставува закана за регионот.

   

„Посетите на поморските единици од други земји се историска практика на револуционерната влада со нациите кои одржуваат односи на пријателство и соработка“, се додава во соопштението. Москва не ја потврди информацијата што ја презентираше Куба.

Ова не е првпат бродови на руската морнарица да бидат испратени во Куба, клучниот сојузник на поранешниот Советски Сојуз за време на Студената војна, кој накратко држеше нуклеарни проектили по налог на Москва за време на кубанската криза во 1962 година. Кубанската објава доаѓа неколку дена откако американскиот претседател Џо Бајден и даде дозвола на Украина да изврши ограничени напади со американска муниција на руска територија. Како одговор, рускиот претседател Владимир Путин рече дека „доставувањето оружје во зоната на конфликтот е лош потег на Западот“.

„На крајот, ако видиме дека тие земји се вмешани во војна против нас, а тоа што го прават ги прави директно вклучени во војна против Руската Федерација, го задржуваме правото да дејствуваме на ист начин“, рече Путин.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING