Почетна Убавина и здравје Работи кои никој не ви ги кажал за депилацијата со восок! – Убавина и здравје

Работи кои никој не ви ги кажал за депилацијата со восок! – Убавина и здравје

од nenad
3 минути читај за

Ако сакате вашата депилација да биде безболна, ефективна и резултатите да траат долго – на вистинското место сте. Овие совети за депилација од дерматолог ќе ви помогнат токму во тоа!

Треба да знаете кои состојки да ги избегнувате

Најголемата грешка што можете да ја направите со восокот за депилација е да не се грижите за другите производи што ги користите. Да речеме: кога ги депилирате надусниците, никогаш не смеете да користите производи со ретинол. Затоа што агресивните состојки, дури и ако се моќен и важен дел од вашата рутина, не треба да ги користите во деновите кога планирате да користите восок за депилација.

Никогаш не се бричете помеѓу две сесии за депилација

Дури и искусните жени ја прават оваа грешка. Кога влакната се веќе видливи, а имате термин за депилација далеку, изгледа како лесно решение да се фатите за брич. Ова ги поништува сите добри ефекти на восокот за депилација. Наместо влакната да се станат помеки и побавно да растат со текот на времето, ќе го промените овој процес. Секој пат кога ќе се бричите, го поттикнувате растот на влакната.

Депилацијата бара хидратација 

Начинот на кој се грижите за вашата кожа пред и по депилацијата има огромно влијание врз резултатите.Пилинг и хидратација се неопходни. Зошто? Одржувањето на вашата кожа навлажнета ќе ја одржи здрава и ќе ги намали шансите за пукање на влакната за време на депилацијата. Пилингот е подеднакво важен бидејќи ја отстранува мртвата кожа и ги спречува поткожните влакна.

Сите восоци за депилација не се исти

Поврзани објави

Пред да закажете депилација за прв пат или на нова локација, важно е да одредите што е најдобро за вашата кожа и вашите потреби. Не се сите восоци за депилација исти: има дури и неколку видови.

Ладниот восок е одличен избор доколку вашата кожа е чувствителна на повисоки температури. Ако влакната се исклучително силни или ако сте почетник, ладниот восок е вистинското решение. Погоден е за поголеми површини како што се бутовите и грбот.

Топлите восоци се најдобри кога се во рацете на професионалец – тие се нежни, кремасти и ја оставаат кожата мазна, но нивното користење бара малку вештина за топење, нанесување и влечење.

Филм восок е најдобриот восок за депилација. Со сигурност може да се каже дека е најмалку болната депилација за најосетливата кожа, која ги отстранува влакната дури и од слузокожата.

Не пропуштајте термини за депилација

Редовната депилација обезбедува најдобри резултати. Прво, важно е да го одржувате вашиот рутински распоред за депилација во текот на годината. Дури и ако помалку се грижите за влакната на нозете во зимските месеци, не правете паузи. Ако го направите тоа, ќе го изгубите целиот напредок. Второ, закажете ги вашите депилации да се совпаѓаат со важни настани кои бараат од вас да изгледате беспрекорно. Внимавајте, вашата кожа изгледа идеално само три дена по депилацијата, затоа прилагодете го календарот.

Избегнувајте кафе и алкохол кога ви е закажана депилација

Кафето и алкохолот се стимуланси и затоа можат да предизвикаат чувствителност на кожата. Ако тоа се случи, вашата депилација може да стане за нијанса поболно искуство, а вие не го сакате тоа. Затоа, подобро е да го оставите пиењето кафе или вино со пријателите за друг ден.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING