Почетна Убавина и здравје Пробајте го рецептот за неодоливи полнети домати! – Убавина и здравје

Пробајте го рецептот за неодоливи полнети домати! – Убавина и здравје

од nenad
1 минути читај за

Доматите добиваат посебна арома кога ќе ги ставите во рерна, а кога ќе ги наполните со ароматична смеса, без многу труд ќе добиете неверојатен ручек. Ако сакате, можете да додадете и сирење за да го подобрите вкусот.

Состојки:

 • 400 грама домати
 • 100 грама лук
 • 2 јајца
 • 4 лажици брашно
 • 1 лажица масло
 • 1 лажица млеко
 • свежо мелен пипер
 • 1 лажица магдонос
 • сос од домати
 • нане
 • босилек

Поврзани објави

Начин на подготовка:

Исечете го горниот дел на доматот и извадете ја внатрешноста со лажица. Загрејте го маслото и пропржете го ситно сечканиот кромид, па додадете го лукот и сечканиот магдонос. Јајцата се матат и се додаваат, па потоа брашното, млекото, свежите зачини и бибер. Измешајте ги јајцата со кромидот, лукот и магдоносот. Наполнете ги доматите со смесата и затворете ги со горниот исечен дел од доматите. Ако сакате, можете да го додадете вашиот омилен вид сирење и да ставите малку сос од домати.

Печете ги доматите 25-40 минути на 150 степени.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING