Почетна Технологија По атентатот кој се случи денеска, словачкиот премиер Фицо е во тешка животозагрозувачка состојба

По атентатот кој се случи денеска, словачкиот премиер Фицо е во тешка животозагрозувачка состојба

од nenad
1 минути читај за
Обезбедувањето и полицијата притрчале да му помогнат, додека кај граѓаните кои бегале владеела општа паника. Обезбедувањето го внело Фицо во автомобил, потоа во хеликоптер и е пренесен во болница.

Фицо е ранет во градот Хандлова, на 150 километри од Братислава, пред Домот на културата, каде што претходно се одржа седница на Владата, кога излегол меѓу собраните луѓе да ги поздрави.Лицето кое пукаше кон Фицо е во притвор, јави ДПА повикувајќи се на словачката агенција ТАСР.Според очевици, напаѓачот го повикал премиерот со зборовите „Робо, дојди ваму“.Словачката претседателка Зузана Чапутова го осуди „бруталниот“ напад врз Фицо и му посака добро закрепнување

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING