Почетна Економија ПОСТОИ ЛИ ОПАСНОСТ ОД НОВА ПАНДЕМИЈА? Се шири опасен сој на птичји грип, едно лице почина

ПОСТОИ ЛИ ОПАСНОСТ ОД НОВА ПАНДЕМИЈА? Се шири опасен сој на птичји грип, едно лице почина

од nenad
3 минути читај за

Други соеви на птичји грип убиле луѓе ширум светот во претходните години, вклучително и 18 луѓе во Кина за време на избувнувањето на H5N6 во 2021 година, според временската рамка за појава на птичји грип од САД.

Маж во Мексико умрел од сој на птичји грип, наречен H5N2, кој никогаш досега не бил пронајден кај човек, објави во средата вечерта Светската здравствена организација (СЗО), а објави Телеграф. Видот H5N2 претходно беше пријавен како присутен кај живината, но 59-годишниот кој беше хоспитализиран во Мексико Сити не бил во контакт со заразени кокошки или други животни.

   

„Иако изворот на изложеност на вирусот во овој случај моментално е непознат, вирусите А(H5N2) и претходно се пријавени кај живината во Мексико. Човечка инфекција предизвикана од нов сој на вирусот на инфлуенца А е настан кој има потенцијал за високо влијание врз јавното здравје. Врз основа на достапните информации, СЗО го оценува моменталниот ризик од овој вирус, за општата популација,  како низок“, напиша СЗО во соопштението.

Постојат многу соеви на птичји грип. H5N2 не е ист како сојот H5N1 што резултираше со разболување на тројца земјоделски работници во Соединетите американски држави (САД) во изминатите месеци. Други соеви на птичји грип убиле луѓе ширум светот во претходните години, вклучително и 18 луѓе во Кина за време на избувнувањето на H5N6 во 2021 година, според временската рамка за појава на птичји грип од САД.

Според членовите на семејството, се вели во соопштението на СЗО, пациентот бил врзан за кревет од неповрзани причини пред да развие треска, отежнато дишење и дијареа на 17 април. Одделот за јавно здравје на Мексико во изјавата рече дека тој имал основни заболувања, вклучително и хронична бубрежна инсуфициенција , дијабетес и висок крвен притисок. Болничка помош била побарана на 24 април и мажот починал истиот ден.

Првичните тестови покажаа неидентификуван сој на грип за кој последователните недели лабораториско тестирање потврдија дека е H5N2. Досега не се откриени други човечки случаи и покрај тестирањето на луѓето кои дошле во контакт со починатиот дома и во болница. Имаше три епидемии на H5N2 кај живината во Мексико, во март, но властите не беа во можност да најдат врска. Мексиканските власти, исто така, набљудуваат птици во близина на плитко езеро на периферијата на Мексико Сити.

Секогаш кога птичјиот грип циркулира кај живината, постои ризик луѓето во близок контакт со стадата да се заразат. Здравствените власти внимателно следат какви било знаци дека вирусите се развиваат така што стануваат лесно преносливи од човек на човек, а експертите се загрижени бидејќи сѐ повеќе видови цицачи се заразуваат со вируси на птичји грип.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING