Почетна Убавина и здравје Пет идеи за брзa вечера

Пет идеи за брзa вечера

од nenad
2 минути читај за
Работниот ден за повеќето жени трае неколку часа по завршувањето на работното време. Постои потреба да се пазари, да се зготви, да се измијат чинии, да се пушти перална итн.

За вечерата можеме да помогнеме со неколку идеи на вкусни и навистина брзи гозби.

Шпагети со лук и пармезан

Ставете ги шпагетите да вријат, а во тоа време сипете во чашка маслиново масло и неколку чешниња лук. Готовите шпагети исцедете ги од водата и промешајте ги лукот и маслото. Врз чиниите посипете со пармезан, кашкавал или сирење и оригано. Сигурно сите дома ќе бидат задоволни.

Пица со готово тесто

Домашната пица дефинитивно е многу вкусна и најпосакувана, но колку често имате време и желба да приготвите таква? Затоа на помош доаѓаат готовото тесто или блатови. Потребно е само да ги намачкате со кечап, да наредите неколку парчиња шунка, кашкавал или топено сирење и да печете во рерна.

Стек во рерна и брокула на пареа

Тајната за брзо спроведување на рецептот е добро загреаната рерна. Вклучете ја веднаш штом ќе стигнете дома. Може да направите маринирани стекови или обични, да ставите зачини и веднаш да ги ставате во рерна.

Туна и пченка

Ова е брза, вкусна и здрава храна. Имате потреба од конзерва со пченка и една туна (ако процените дека нема да ви дојде, користете две лименки од секое). Исцедете ја водата од конзервата и истурете ја пченката. Потоа додајте ја рибата и добро промешајте.

Зачинете со свежо исцеден сок од лимон и сол по вкус. Ако сакате, може да го додадете во така подготвената салата варени во посолена вода макарони или крутони.

Пире од компири со сирење и кашкавал

Оценувате колку компири ви требаат (приближно две-три средни големини), излупете ги, измијте ги добро, исечете ги на мали коцки и ставете ги да се варат во посолена вода.

Ако имате апарат за правење на пире од компири, може да исецкате на ситно. Откако се сварат, направете го нив пире и додадете парченце масло и малку млеко и додадете рендан или сецкани кашкавал и сирење.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING