Почетна Убавина и здравје Ова е најчестата грешка што ја правите во летната рутина за нега на косата! – Убавина и здравје

Ова е најчестата грешка што ја правите во летната рутина за нега на косата! – Убавина и здравје

од nenad
2 минути читај за

Англискиот гуру за нега на коса тврди дека постои одредена рутина која треба да ја следите кога е во прашање негата на косата во летните месеци. Во спротивно, ризикувате да ја оштетите косата со тоа што ќе ја истенчите.

Ако се прашувате како да го преживеете летото без да ја оштетите косата, британскиот експерт за коса Џина Конвеј во интервју за Alt Index наведува две грешки кои ги прават повеќето жени, а кои се сигурен начин за оштетување на косата.

Поврзани објави

Првата грешка е поврзана со сушењето на косата. Конвеј вели дека сушењето на косата со крпа може да биде добро, но зависи од тоа како ја користите бидејќи може да предизвика многу штета. „Сушењето со пешкир е добро, но никогаш не ја тријте косата бидејќи тоа ќе ја отвори кутикулата и ќе ја оштети, а можеби и ќе ја остави косата полна со електрицитет. Секогаш велам нежно да ја апсорбирате водата од косата со крпа, да го нанесете производот, да ја исчешлате косата и да ја оставите да се исуши на воздух околу 90 проценти. Потоа користете фен за коса во последните десет минути“.

Џина, исто така, ги повикува љубителите на убавината да избегнуваат да користат топлински уреди за стилизирање во текот на летото, особено ако косата е сува. „Никогаш не користете алатки за загревање на сува коса без претходно да користите заштитен спреј. Тие буквално го уништуваат сето добро што го ставате на вашата коса. Најдете алтернативни начини за стилизирање на вашата коса. Незагреаните ролни се добар избор. Добивате неверојатни резултати без да ја оштетите косата“, предлага експертот.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING