Почетна Убавина и здравје Оваа храна може да биде смртоносна! Секојдневни намирници за кои не сте знаеле дека можат да бидат опасни за вашето здравје!

Оваа храна може да биде смртоносна! Секојдневни намирници за кои не сте знаеле дека можат да бидат опасни за вашето здравје!

од nenad
2 минути читај за

Миењето на овошјето и зеленчукот е вообичаена практика за отстранување на пестицидите, а исто така е исклучително важно темелно да се готви суровото месо. Но, што се случува кога подготовката на храната е прашање на живот и смрт?

Повеќето од нас веројатно слушнале за отровни риби или печурки. Страшното е што постојат повеќе од неколку познати намирници кои можат да убијат ако се погрешно подготвени.

Бадеми

Зелените бадеми во својата најстара форма се полни со цијанид. За да бидат безбедни за консумирање, треба да поминат низ многу обработка. Би било добра идеја да не консумирате незрели бадеми на патувања во природа, бидејќи можеби ќе треба да одите на гастрична лаважа.

Мед

Ова е малку познат факт, но природниот мед содржи отров, пиролизидински алкалоиди. Мора да помине низ процес на пастеризација за да се елиминираат овие токсини, но непастеризираниот мед е исклучително опасен. Јадењето само една лажичка непастеризиран мед може да предизвика главоболки, вртоглавица, слабост и повраќање кое може да трае и до 24 часа. Можно е повеќе од една кафена лажичка да убие.

Поврзани објави

Компир

Обичниот компир, ако се јаде во погрешно време, може да биде опасен. Лисјата, стеблата и никулците на компирот содржат гликоалкалоиди, отров кој се наоѓа во некои растенија, а едно од нив е и компирот. Ако ги оставите компирите во лоши услови, на пример во многу влажна средина, тие ќе почнат да ‘ртат. Зелените компири или новите изданоци на растението компир содржат опасен отров познат како соланин, отровна супстанција која може да предизвика сериозни болести доколку се консумираат во големи количини. Експертите препорачуваат да ги фрлите овие компири, дури и ако ги отсечете стеблата, бидејќи отровот може да се наоѓа во компирот ако поминало премногу време.

Индиски ореви

Кога ќе видите индиски ореви спакувани за продажба, знајте дека тие се сварени на пареа за да се отстрани хемикалија наречена урушиол, која исто така се наоѓа во отровниот бршлен. Јадењето сирови индиски ореви може да биде фатално, особено за луѓето со алергија на отровен бршлен. Во зависност од вашата чувствителност на отровниот бршлен, само неколку сурови индиски ореви може да бидат исклучително опасни.

Црвен грав 

Додека јадењето сирова храна се смета за здраво, некои многу нездрави последици се случуваат кога одредена храна се јаде сирова. Една таква храна е црвениот грав. Црвениот грав содржи токсини наречени лектини, кои во суштина ги убиваат клетките во желудникот. Единствениот начин да уживате во црвениот грав без овој штетен отров е правилно да го подготвите: потопете го гравот во вода најмалку 5 часа пред јадење. Во спротивно, само половина шолја суров црвен грав може сериозно да влијае на вашето здравје.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING