Почетна Македонија Нетанјаху го прифати планот на Бајден за прекин на огнот во Газа

Нетанјаху го прифати планот на Бајден за прекин на огнот во Газа

од nenad
2 минути читај за

Советникот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска потврди дека Израел го прифатил рамковниот договор за ставање крај на војната во Газа што сега го предлага американскиот претседател Џо Бајден, иако тој рече дека е погрешен и треба многу да се работи.Во интервју за британскиот Сандеј Тајмс, Офир Фалк, главниот советник за надворешна политика на Нетанјаху, рече дека предлогот на Бајден е „договор за кој се согласивме – не е добар договор, но навистина ни е грижа за ослободувањето на заложниците, сите“, пренесува Хина.

   

„Има многу детали што треба да се разработат“, рече тој, додавајќи дека условите на Израел, вклучително и „ослободувањето на заложниците и уништувањето на Хамас како геноцидна терористичка организација“, не се променети.
Бајден, чија цврста поддршка за израелската офанзива отстапи место за отворена осуда на операцијата, која резултираше со големи цивилни жртви, во петокот го претстави својот трифазен план да и го предаде на владата на Нетанјаху за да стави крај на војната.

Првата фаза од планот предвидува прекин на огнот и враќање на дел од заложниците кои ги држи Хамас, по што во втората фаза страните ќе преговараат за траен прекин на непријателствата, а потоа ќе бидат ослободени преостанатите заложници, рече Бајден.Бајден веќе даде неколку предлози за прекин на огнот во последниве месеци, секој со слични рамки на предлогот што го претстави во петокот, но сите не успеаја. Во февруари, тој рече дека Израел се согласил да ги запре операциите до Рамазан, светиот муслимански месец кој започна на 10 март, но такво примирје никогаш не беше спроведено.

Една точка на спор е инсистирањето на Израел дека ќе разговара за привремен прекин на огнот додека Хамас не биде уништен. Хамас, кој не покажува знаци на повлекување, вели дека ќе ги ослободи заложниците само ако има траен крај на војната.Во својот говор, Бајден рече дека неговиот последен предлог „донесува подобар „ден после“ во Газа без Хамас на власт. Тој не појасни како тоа треба да се постигне, но нагласи дека „има бројни детали за кои треба да се разговара за да се премине од првата фаза во втората фаза“.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING