Почетна Убавина и здравје Нема да биде тврда или со грутки – Убавина и здравје

Нема да биде тврда или со грутки – Убавина и здравје

од nenad
1 минути читај за

Можете да покриете широк спектар на десерти со ЧОКОЛАДНА глазура, а таа е совршен додаток на колачи, бисквити, колачи и многу други десерти. Покрај тоа што вашите десерти ќе изгледаат поубаво и поелегантно, не постои десерт што малку чоколадо нема да го подобри. Колку поквалитетна чоколада користите, толку подобра ќе биде глазурата, поубаво ќе се стврдне и нема да пука при сечењето.

Нашиот рецепт ќе направи доволно замрзнување од чоколадо за да покрие цела торта или кекс, и секогаш можете лесно да го удвоите. Како што се лади се стврднува и нема да стане леплива, туку мазна и сјајна и секогаш можете да ја разредете или дополнително да ја згуснете според вашите желби и потреби.

Подготовка

Поврзани објави

Во тенџере на тивок оган измешајте ги путерот и чоколадото и мешајте додека не се растопат. Внимавајте да не се прегрее чоколадото бидејќи може да замрзне, а иако не е потребно, путерот и чоколадото можете да ги стопите на пареа. Шеќерот во прав просејте го во помал сад и измешајте го во смесата со растопена чоколада.

Енергично промешајте ја смесата и истурете мали количества зовриена вода во неа додека не добиете глазура со саканата дебелина. Ако смесата премногу ја разредете, додадете уште малку шеќер во прав, а ако е премногу густа додадете уште топла вода.

Готовата глазура прелијте ја со изладениот колач или колач и рамномерно распоредете го со шпатула.

Глазурата ќе се стврдне кога ќе се олади, затоа треба веднаш да ја искористите, но секогаш можете да ја загреете на тивок оган доколку е потребно.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING