Почетна Убавина и здравје Незаборавна ТРАГЕДИЈА – Водителката (29) си пукаше во глава за време на преносот во живо

Незаборавна ТРАГЕДИЈА – Водителката (29) си пукаше во глава за време на преносот во живо

од nenad
3 минути читај за

Била многу критична кон себе, а поради доживеаната несреќа – си го одзела животот.

Утрото на 15 јули 1974 година, Кристин Чабак (29), телевизиска водителка, пристигнала на Канал 40, локалната ТВ-станица во Флорида, каде што работела.

Била во неверојатно добро расположение“, напиша Сали Квин во написот на Вашингтон пост следниот месец.

Никој од колегите на Кристина (технички директор, машки водител и двајца сниматели) не забележа ништо чудно. Програмата се емитуваше, како и обично, во 9.30 часот наутро, но за неколку минути екипата наиде на техничка пречка кога претходно снимениот сегмент не успеа да почне.

Во програмата  настана момент на молк додека Кристин не се врати на своето сценарио, а потоа рече:

Во согласност со политиката на Канал 40 за верно прикажување на насилството и крвопролевањето, гледачите имаат можност првпат да видат обид за самоубиство во живо.

Кристин зела револвер Смит и Весон со калибар 0,38 од чантата во која ги чувала куклите што ги користела за претставите во локалната болница за деца со интелектуална попреченост и се застрелала зад десното уво.

Илјадници гледачи беа сведоци на овој ужасен чин во живо. Од цевката на пиштолот се крена чад, а косата ѝ се разлета врз лицето, изгледајќи како да е разбушавена од ветрот. Кристин се затресе, а потоа падна и удри со главата на масата, објави „Ајриш тајмс“.

Додека брзата помош ја носела во болница, каде што подоцна ѝ била констатирана смрт, колегата на нејзиното биро пронашол приказна од весник натопена со крв. Тоа беше рачно напишаниот извештај на Кристин Чубак за нсвојата смрт.

Поврзани објави

Овој настан предизвика  шок и неверување кај гледачите и јавноста, покренувајќи сериозни прашања за етиката и одговорноста на медиумите во прикажувањето на насилството.

За неколку часа, приказната стаса до насловните страници низ светот. За неколку месеци случајот беше заборавен, но не го заборавија оние кои беа опседнати со пронаоѓање на „фаталната снимка“. Сите се прашуваа дали некој околу неа забележал нешто што би покажало дека Кристин ќе се самоубие.

Како што објавија тогаш медиумите, семејството на Кристин било запознаено со нејзините самоубиствени склоности, но мајката наводно одлучила да не кажува никому за да не остане нејзината ќерка без работа. Ниту настанот четири години претходно, кога Кристина испила грст апчиња, не ја натерал да им признае на луѓето околу неа.

Првата љубов на Кристина загина во сообраќајна несреќа, а потоа имала само уште едно момче, кое нејзиниот татко не го одобрувал бидејќи бил Евреин, пренесува Стил. Една година пред да се самоубие, ѝ го извадиле десниот јајник, а лекарите ја советувале да забремени во следните 2 до 3 години бидејќи тоа нема да биде можно подоцна. Кристина подоцна се заљубила во колега, кој не ѝ ја возвратил љубовта.

Кристина била многу критична кон себе и кон својата работа. Една недела пред нејзиното самоубиство, таа му кажала на уредникот на ноќните вести дека купила пиштол:

Мислам дека е добра идеја да одам во живо и да се убијам“.

Новинарката тоа го кажала на шега, а уредникот веднаш ја сменил темата. Братот на Кристина подоцна ѝ призна на јавноста дека таа му кажала дека планира да се самоубие.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING