Почетна Убавина и здравје Неговиот план се заснова на истражувања и искуства – Убавина и здравје

Неговиот план се заснова на истражувања и искуства – Убавина и здравје

од nenad
2 минути читај за

Врз основа на истражување, онкологот Даниел Ландау дошол до заклучок дека овие 4 фактори можат да ја спречат појавата на рак

Онкологот доктор Даниел Ландау открива 4 фактори кои значително влијаат врз намалувањето на ризикот од појава на рак.

По неговото долгогодишно истражување, тој открил дека современиот начин на живот, кој подразбира седење по цел ден и консумирање заситени масти, може да придонесе за пораст на стапката на рак.

Според докторот Ландау, следниве неколку фактори можат да ги намалат тие ризици, а и самиот тој ги применува овие правила:

Мени засновано на медитеранска исхрана

Онкологот не се придржува до строги диети, туку практикува балансиран пристап, а се придржува и до медитеранската исхрана, која вклучува многу овошје и зеленчук, интегрални житарки, здрави масти и немасни протеини, како што е рибата. Исто така, консумира ограничени количини на црвено месо, алкохол и преработена храна.

Доктор Ландау открил дека медитеранската диета е здрава за срцето, а истражувањата ја поврзуваат со намален ризик од срцев и мозочен удар.

Вежбање секој ден

Поради познатата поврзаност меѓу седентарниот начин на живот и зголемениот ризик од развој на одредени видови рак, доктор Ландау се обидува да вежба 30 до 60 минути секој ден. Практикува тренинзи со тегови и кардиоваскуларен тренинг, бидејќи верува дека и двата се корисни за превенција на рак, сè додека го зголемуваме бројот на отчукувања на срцето во мирување.

Едно истражување од 2022, објавено во British Journal of Sports Medicine, открило дека само 30 минути вежбање за зголемување на силата може да го намали ризикот од смрт од рак, срцеви болести и дијабетес.

Поврзани објави

Истражувачи од Универзитетот во Гетеборг во 2023 откриле дека доброто ниво на кардиокондиција во младоста може да го намали ризикот од развој на одредени видови рак подоцна во животот до 42 отсто.

Не консумира додатоци во исхраната

Ландау рекол дека иако неколку истражувања покажале дека куркумата, зелениот чај и витаминот Д можат да бидат корисни за превенција на рак, треба да се направат повеќе испитувања за да се докаже дефинитивно дека одреден диететски суплемент може да спречи појава на рак.

Ландау не зема суплементи, освен протеин во прав по напорен тренинг.

„Верувам дека најдобриот извор на хранливи материи е храната што ја јадеме, а не суплементите што ги земаме“, рекол тој.

Не пуши цигари

„Постои силна врска меѓу пушењето и развојот на рак на белите дробови или мочниот меур“, рекол Ландау.

Девет од десерт смртни случаи од рак на белите дробови се предизвикани од пушењето цигари или пасивното изложување на чад, истакнале од Центарот за контрола и превенција на болести.

Овие намирници се најдобри борци против канцерот

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING