Почетна Убавина и здравје Најдобриот рецепт за пилешки крилца! Мора да ги пробате! – Убавина и здравје

Најдобриот рецепт за пилешки крилца! Мора да ги пробате! – Убавина и здравје

од nenad
1 минути читај за


Вкусни пилешки крилца печени со лук и сос од домати се одлична идеја за вечера во друштво.

Состојки:

1 кг пилешки крилца
2 лук
4 лажици сос од домати
1 лажица мед
сув коријандер
1 лажица маслиново масло
сол и бибер по вкус


Поврзани објави

Можете да користите кој било сос од домати што го сакате, а покрај сол и бибер, рецептот можете да го дополните со разни зачини – на пример, прстофат мелен цимет.

Подготовка:

Исечете го секое пилешко на два дела и отстранете ги острите врвови. Ставете ги крилјата во сад и додајте сос од домати, маслиново масло, мед, малку коријандер, сол и бибер по вкус. Измешајте сè и оставете го во фрижидер еден час. Загрејте ја рерната на 180 степени. Ставете ги крилцата на подмачкан плех и додадете го сечканото чешне лук. Печете додека крилцата не добијат кафеава, крцкава кора, околу 30-40 минути


ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING