Почетна Убавина и здравје Народни средства за отстранување на влакната засекогаш

Народни средства за отстранување на влакната засекогаш

од nenad
1 минути читај за

Постојат многу народни лекови кои помагаат да се отстранат трајно влакната. Една од овие методи е користење на тинктура од партиции на школка на ореви.

За подготовка на таква тинктура потребни се педесет ореви и сто и педесет милилитри 75 проценти алкохол. Оревите се кршат, од нив, се вади плодот и се ставаат во сад од темно стакло.

Се додава алкохол, се затвора цврсто и се оставаат на топло три недели. Потоа се цеди и се употребува. Пред спиење е одлично средство. Оваа постапка се прави секој ден во текот на три недели или два пати на ден во тек на две недели. По секој третман ќе попаѓаат по неколку влакненца.

Сокот од зелени ореви исто така помага за отстранување на несаканите влакна. Ако влакненцата се навлажнат од сокот од зелените ореви, тие почнуваат да паѓаат. Ако пораснат сепак по третманот, тие се слаби и светли. Ако постапката се повторува неколку пати, влакненцата ќе бидат отстранети засекогаш.

Несаканите влакна се отстрануваат и со куркума. Куркумата се разредува со топла вода до конзистентност на павлака и се нанесува на кожата. Потоа се покрива со најлон и по дваесет минути се мие со топла вода.

Со сок од зелено грозје исто така се отстрануваат несаканите влакна. Мачкајте со сок од зелено грозје двапати дневно.

Помага и сода бикарбона – една преполнета лажичка и една чаша врела вода. Се мешаат добро и се ладат, па може да се користи за отстранување на влакната.

 

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING