Почетна Технологија „НАМЕСТИ НАТПРЕВАР СО 134:0, А ЈА НАМЕСТИ И ШТАФЕТАТА!“ Дури и Тито го бранеше Џаро, пишуваат српските медиуми

„НАМЕСТИ НАТПРЕВАР СО 134:0, А ЈА НАМЕСТИ И ШТАФЕТАТА!“ Дури и Тито го бранеше Џаро, пишуваат српските медиуми

од nenad
2 минути читај за

Во Македонија на 75-годишна возраст почина Велибор Џаровски, еден од највлијателните луѓе во фудбалот на поранешна Југославија кој наместил преку 80 натпревари, 30 фестивали и избори за мис, пишуваат српските медиуми за смртта на Џаро.

   

„Во многу последователни јавни настапи тој рече дека првиот меч што го наместил е дуелот меѓу Југококта и Тиквеш, а на тој дуел им платил на играчите 500.000 динари да ја играат играта како што сака. Тој дури отиде дотаму што рече дека, според неговото сведочење, наместил еден натпревар од пониска лига во Македонија за да заврши 134:0, далечната 1971 година“, се вели во напис на Мондо.

Српски Курир пишува дека натпреварот 134:0 бил помеѓу Лесковец и Велгошти. Во поранешен ТВ прилог за Џаро на Курир стои насловот „Го намести првенството во Југославија: Дури и Јосип Броз Тито го бранеше!“.

„Го забавуваше народот со своите измами, намести 80 натпревари и 30 фестивали како и изборите за мис. Во негово време, Џаро беше една од најзабележителните личности во криминалното милје. На крајот напиша и сценарио според неговиот живот за претстава што се играше во Македонскиот народен театар“, пишува српски Новости.

Јосип Броз Тито наводно еднаш рекол за Џаро:

– Не допирајте го! Па, тој тоа го прави на симпатичен начин.

А Џаровски му врати и на Тито…

– Претпоставувам дека Тито прочитал статија за мене во која пишувало дека сум најголемиот режисер во титоизмот, а по читањето низ смеа изјавил дека мисли дека нема поголем режисер од него самиот (од Тито). Му се одмаздив со тоа што лично организирав една година штафетата да започне од рудникот Стари трг. Тоа само мене можеше да ми падне напамет – открил во една прилика Џаро за „Моцарт Спорт“.

Џаровски беше еден од првите во Југославија кој јавно проговори за местењето, а сега почина по кратко боледување. Покрај тоа што се занимава со фудбал и нелегалните активности околу него, тој е познат и како менаџер за забава.

Во осумдесетите ги претставуваше најголемите ѕвезди на тогашна Југославија – Здравко Чолиќ, Бијело Дугма, Миша Ковач, Тереза ​​Кесовија…

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING