Почетна Македонија „Макрон ја доведе Франција на чекор од напуштање на ЕУ“

„Макрон ја доведе Франција на чекор од напуштање на ЕУ“

од nenad
2 минути читај за
Францускиот претседател Емануел Макрон ја доведе земјата на работ на напуштање на ЕУ, изјави главниот преговарач на ЕУ за Брегзит – Мишел Барние. Во интервју за британскиот дневен весник Телеграф, Барние изрази жалење што никој не обрнал внимание на неговите предупредувања за миграцијата, безбедноста, авторитетот на државата и почитувањето и развојот на најсиромашните делови на земјата.

   

По слабите резултати постигнати на неодамнешните избори за Европскиот парламент, Макрон одлучи да распише предвремени избори Аналитичарите веруваат дека овој потег претставува голема коцка на францускиот претседател, кој се надева дека ќе победи на изборите на екстремно десничарската партија Национален митинг предводена од Марин Ле Пен.

Весникот посочува дека доколку неговата коалиција претрпи пораз на изборите, тој ќе треба да назначи премиер од друга партија, поради што ќе има многу малку овластувања во преостанатиот дел од неговиот претседателски мандат. Резултатите од неодамнешните анкети на агенцијата Ifop покажуваат дека во првиот круг од изборите на 30 јуни Ле Пен има јасно водство од 34% пред сојузот на партиите на левицата, дека Новиот народен фронт има 29% а централно ориентираната партија на Макрон има 22%. Според францускиот изборен закон, кандидатите мора да обезбедат 12,5 отсто од гласовите на регистрираните гласачи за да се квалификуваат за вториот круг на гласање на 7 јули.ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING