Почетна Економија Македонија со пет претставници во европскиот ракомет следната сезона

Македонија со пет претставници во европскиот ракомет следната сезона

од nenad
1 минути читај за

            Oд следната сезона Македонија ќе има пет претставници на ракометната европска сцена. ЕХФ денеска потврди дека екипата на Тиквеш добила вајлд-карта за настап во Европскиот Куп.Како петти на табелата во Суперлигата минатата сезона, Тиквеш побара вајлд-карта и доби позитивен одговор.Минатата година кавадарчани во ова натпреварување беа елиминирани од Кремс од Австрија. ЕХФ Купот Тиквеш ќе го стартува од првото елиминационо коло.Така Македонија во Европа во сезоната која следи ќе ја претставуваат Еурофарм Пелистер во Лигата на шампионите, Вардар во Европската лига, а во ЕХФ Купот ќе бидат уште Алкалоид и Охрид.Oд следната сезона Македонија ќе има пет претставници на ракометната европска сцена.

   

ЕХФ денеска потврди дека екипата на Тиквеш добилаКако петти на табелата во Суперлигата минатата сезона, Тиквеш побара вајлд-карта и доби позитивен одговор.Минатата година кавадарчани во ова натпреварување беа елиминирани од Кремс од Австрија. ЕХФ Купот Тиквеш ќе го стартува од првото елиминационо коло.Така Македонија во Европа во сезоната која следи ќе ја претставуваат Еурофарм Пелистер во Лигата на шампионите, Вардар во Европската лига, а во ЕХФ Купот ќе бидат уште Алкалоид и Охрид.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING