Почетна Убавина и здравје Летна салата која одлично оди со скара! – Убавина и здравје

Летна салата која одлично оди со скара! – Убавина и здравје

од nenad
1 минути читај за

Совршена за печење на скара, оваа епска салата е составена од убави состојки, а не е потребно многу време за подготовка. Послужете ја со ќебапи за впечатлива летна гозба.

СОСТОЈКИ:

400 гр црн грав, исцеден
2 големи шаки бебешки спанаќ, грубо исечкан
500 гр домати, сецкани на големи парчиња
½ краставица, исечена на половина по должина
1 манго, излупено и исечено на коцки
1 голем црвен кромид, преполовен и ситно сецкан
6-8 ротквици, исечени
2 авокадо, излупени и исечени
100 гр фета, распарчена
грст билки

ПРЕЛИВ:

Поврзани објави

нане
малку коријандер
малку босилек
1 масно зелено чили, со семки и исечкано
1 мало чешне лук
100 мл маслиново масло
2 лимета, со кора и сок
2 лажици бел вински оцет
2 лажички мед

ПОДГОТОВКА:

Направете го преливот така што ќе ги измешате сите состојки во процесор за храна (или исецкајте ги многу ситно), резервирајте неколку листови од билките за салата. Преливот можете да го направите до 24 часа пред послужување.

Гравот и спанаќот се ставаат на голема чинија. Одозгора наредете ги доматите, краставицата, мангото, кромидот и ротквиците и нежно измешајте ги со рацете. Прелијте ја салатата со авокадо, фета и билки и послужете го преливот на страна.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING