Почетна Убавина и здравје Која е тајната на совршениот smokey eyes? Како да го постигнете, ви откриваме чекор по чекор!

Која е тајната на совршениот smokey eyes? Како да го постигнете, ви откриваме чекор по чекор!

од nenad
2 минути читај за

Создавањето на овој заводлив изглед бара доста вештина. Каде да поставите молив за очи и сенка за да го постигнете саканиот ефект, потребно е малку вежбање, обиди и грешки. Сепак, шминкерите знаат техники кои можат значително да го олеснат создавањето на smokey eyes, а ние ги откриваме нивните тајни.

Апликација со молив

Прајмерот е првиот (и најважен) чекор во секој изглед кој бара впечатлива сенка за очи. Нанесувањето на прајмер гарантира дека вашиот изглед трае. Откако прајмерот ќе се исуши, нанесете молив за очи на горната линија на трепките и долниот внатрешен агол на окото. Лесно изблендирајте го со прстот за да создадете основна линија за очи.

Изберете сенка за очи

Измешајте две ладни бои на сенки за очи од вашата омилена палета. За мешање, користете четка која е мека и доволно голема за рамномерно да ја шири сенката. Измешајте ја сенката за очи со кружни движења, почнете од центарот на капакот, а потоа движете се напред-назад за да изградите контраст. Можете да нанесувате повеќе сенки додека не ја продлабочите бојата која сакате да ја постигнете.

Светкава сенка за очи


Поврзани објави

Додавањето светкава сенка на вашата основа е одличен начин да го подобрите вашиот изглед. Нанесете мала количина сенка во центарот на капакот и со прстот нанесете ја до надворешниот агол на окото.

Нанесете маскара

Обемните трепки уште повеќе ќе го истакнат изгледот, па слободно нанесете онолку слоеви од вашата омилена маскара колку што сакате. Започнете од основата на трепките и движете го стапчето напред-назад за да создадете поголема густина. Потоа поместете ја четката нагоре низ трепките за да бидете сигурни дека тие се одвојуваат без грутки.

Додадете трепки

Ако сакате да додадете повеќе драма на вашиот ладен, smokey изглед, нанесете вештачки трепки.

Финален изглед

Откако ќе ги завршите очите, можете да преминете на остатокот од шминката.Треба да посветите дополнително внимание на вашите веѓи кога креирате smokey eyes, бидејќи тие го обликуваат вашето лице. Малку руменило со природен изглед е неопходно за да се создаде убав финиш.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING