Почетна Убавина и здравје Колку кафе е премногу кафе? А кое е вистинско време за кафе? Експертите даваат одговори на најпоставуваните прашања поврзани со кафето!

Колку кафе е премногу кафе? А кое е вистинско време за кафе? Експертите даваат одговори на најпоставуваните прашања поврзани со кафето!

од nenad
2 минути читај за

Меѓу нас има два типа на луѓе: Оние кои уживаат во првото утринско кафе и оние кои пијат кафе: секогаш! Без разлика дали посегнувате по омилената шолја кафе веднаш штом ќе станете од креветот или кафето ви доаѓа подоцна наутро, можеби ќе сакате да размислите кога е време да го испиете кафето. Еве што тврдат експертите!

Најдобро време за пиење кафе

Ако пиете кафе веднаш по појадокот, тогаш правите се како што треба! Нутриционистот Михаела Клаус забележува дека затворањето на утринскиот оброк со убаво сварено кафе е совршен начин да ги искористите неговите придобивки.
„Кафето е моќен метаболички стимуланс, па затоа е најдобро да го пиете на полн стомак за да ги држите под контрола шеќерот во крвта и хормоните на стресот“, вели Михаела. „За да биде похранливо“

Најлошо време за пиење кафе

Поврзани објави

Начинот на кој повеќето од вас прават: Штом ги отворите очите, кафе на празен стомак.
„Пиењето кафе на празен стомак ќе ги зголеми хормоните на стрес во вашето тело – кортизол и адреналин – што ве тера да се чувствувате исцрпени подоцна, а исто така ќе го забави вашиот метаболизам“, вели Клаус.

Кога е предоцна за кафе?

Колку доцна е навистина доцна? Нема да верувате, но доколку ве мачи несоница, тогаш треба да испиете само едно кафе. Утрински е и ритуалот мора да се заврши до 10 часот. Кофеинот обично останува во вашиот систем 10 часа, така што ќе треба да бидете целосно без кофеин кога ќе го започнете вашиот ноќен ритуал.

Колку кафе е премногу кафе?

Ако уживате во бескрајното пиење кафе во текот на денот, можеби ќе сакате да размислите за намалување на две до три шолји дневно. „Истражувањата покажуваат дека постои намалување на ризикот од кардиоваскуларни болести кога пиете две до три кафиња дневно“, вели Клаус. „Меѓутоа, повеќе од 400 милиграми кофеин, што е четири до пет шолји кафе дневно, може да доведе до негативни несакани ефекти и треба да се избегнува“.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING