Почетна Македонија Ковачевски: СДСМ мора да биде силна во Собранието, преголема моќ кај ДПМНЕ ќе значи и крај на нашите ЕУ перспективи

Ковачевски: СДСМ мора да биде силна во Собранието, преголема моќ кај ДПМНЕ ќе значи и крај на нашите ЕУ перспективи

од nenad
2 минути читај за
Тој посочува дека големата излезност на 8-ми мај и поддршката за СДСМ и коалицијата е од исклучителна важност, заоа што нема друг начин да се спречи режимот на ВМРО-ДПМНЕ повторно да се врати на власт. Ковачевски додава и дека СДСМ е единствената поличка партија која никогаш нема да се откаже од инклузивноста, како главна карактеристика на партијата која придонесва за градењето на мултиетничкиот карактер на државата како предност и адут, а не камен на сопнување.

   

„Но, деновиве, за жал, се изнаслушавме опасни наративи кои може лесно да го разгорат огнот на меѓуетничката нетрпеливост. Лидерите на ВМРО и на ДУИ, но и претседателскиот кандидат Давкова се однесуваат во најмала рака неодговорно и кон државата и кон граѓаните. Таа нивна неодговорност, ако не направиме нешто за да ја спречиме, еден ден сите заедно ќе ја платиме, на еден или на друг начин. Користам прилика да им порачам и на Мицкоски и на Ахмети и на Давкова – граѓаните се свесни за вредноста на мирот и стабилноста што ги гради СДСМ. Граѓаните знаат дека на сите нѝ треба европска иднина, а не враќање 20 години во закопаното минато. Престанете со препукувањата, со скандирањата и заканите. Тие никому не му носат добро. Имаме морална должност кон вас, кон себе си, кон нашите деца и идни генерации, да се ‘препукуваме’ со идеи и проекти, не со закани и заплашувања. Нашите гласачи очекуваат издржани решенија и активности, не скандирања, навреди и недостоинствен однос“, им порача Ковачевски на своите политички ривали.

Ковачевски посочува и дека СДСМ, но и граѓаните, нема да им дозволат да си играат со европската иднина на нашите деца, и ги повика гласачите убаво да размислат кој заслужува да ја води државата во европската иднина.ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING