Почетна Убавина и здравје Како правилно да го користите виолетовиот шампон? – Убавина и здравје

Како правилно да го користите виолетовиот шампон? – Убавина и здравје

од nenad
2 минути читај за

Русата коса понекогаш може да изгледа жолта, безживотна, со црвеникави тонови кои го расипуваат изгледот. Доколку некое време не сте посетиле фризерски салон и вашата коса е ишарана со несакани тонови, тогаш виолетовиот шампон е решението. Но, само ако знаете како правилно да го користите.

Што е виолетов шампон?

Виолетовиот шампон е шампон со богата пигментација. Наменет е за природна и фарбана руса коса. Го лади тонот на косата и го потиснува несаканото жолтило. Сребрениот шампон делува на сличен начин за отстранување на жолтата и кафената боја од сивата коса.

Во теоријата на боите, виолетовата е спротивна на светло портокаловата и жолтата на комплементарното тркало за боја. А виолетовиот пигмент во виолетовиот шампон ги балансира блескавите тонови. Виолетовиот пигмент делува како тонер кој помага да се намалат жолтите и портокаловите тонови и да се трансформира вашата коса во ладна, хидрирана русокоса.

Поврзани објави

Како правилно да го користите

Започнете со влажна коса која е малку исцедена така што е 80% влажна.
Истурете виолетов шампон на вашата дланка.
Ставете го шампонот низ косата од коренот до врвовите и масирајте додека не се создаде пена.
Доколку е потребно, фокусирајте се на најпроблематичните области за да ги отстраните тврдоглавите портокалови и жолти тонови.
Внимателно прочитајте ги упатствата за шампонот. Различните формули варираат и може да варираат од веднаш плакнење до оставање 5 минути или подолго за да добиете најдобри резултати.

Дали може да се нанесе на сува коса?

Ве советуваме да не го правите тоа. Шампонот секогаш треба да се користи на влажна коса за да се обезбеди рамномерно апсорбирање и да се извлече максимумот од тонизирачките квалитети на шампонот. Користењето виолетов шампон на влажна коса исто така ви помага да ги избегнете дамките што можат да станат забележливи ако не сте ја тонирале рамномерно косата.

Колку често користите виолетов шампон целосно зависи од типот на вашата коса и моменталната нијанса, па затоа ви препорачуваме добро да ја погледнете косата пред да го користите.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING