Почетна Убавина и здравје Како да ја спречите појавата на поткожни влакна по депилацијата?

Како да ја спречите појавата на поткожни влакна по депилацијата?

од nenad
2 минути читај за

Самата депилација е многу заморна и може да биде стресна, а тоа е особено случај ако се борите и со поткожните влакна. Како да ги спречите поткожните влакна по депилацијата?

Како настануваат поткожните влакна?

Поткожните влакна се појавуваат кога влакната не навлегуваат во површината на кожата и како резултат на тоа не можат да растат во вистинската насока. Влакното се витка навнатре и расте под кожата наместо нанадвор од фоликулот. Процесот на депилација ја отвора кожата и влакната се отстрануваат. Меѓутоа, додека влакното повторно ќе порасне, кожата е зарасната над неа и таа се заглавува и може да се воспали.

Како да ги спречите поткожните влакна по депилацијата?

Поткожните влакна може да се појават насекаде, но најчесто се наоѓаат на незгодни места како што се пазувите или бикини зоната. Овие влакна најчесто се појавуваат по депилацијата, но можат да се појават и по бричење. Постојат неколку начини на кои можете да спречите формирање на поткожни влакна.

Восок во вистинската насока

Целта на депилацијата е да се отстрани целото влакно од коренот, но може да се искине над или под површината на кожата кога ќе се повлече. Ова може да се случи при депилација и ако не влечете доволно или кога нанесувате премногу восок одеднаш. Важно е восокот да се користи во насока на раст на косата.

Поврзани објави

Користете пилинг пред и потоа

Лесната ексфолијација пред депилацијата помага да се отстранат мртвите клетки од кожата, обезбедувајќи подобра и полесна депилација. Користете пилинг три до четири дена во неделата што содржи салицилна киселина или гликолна киселина. Сепак, имајте на ум дека кожата станува чувствителна, па препорачливо е да не го правите тоа ден пред депилацијата.

Исто така, по депилацијата, направете благ пилинг доколку местото не е црвено, воспалено или иритирано.

Хидрирајте ја кожата

Правилната хидратација и нивото на влажност на кожата се многу важни и корисни работи, особено за неодамна депилираната кожа. Користењето навлажнувач ќе ја намали иритацијата и ќе ја зајакне бариерата на кожата. Покрај тоа, кожата секогаш ќе биде мека и мазна.

Избегнувајте тесна облека после депилација

По секаков вид отстранување на влакна,  кожата треба да може да дише, а не да биде затегната и ограничена. Токму поради оваа причина, избегнувајте тесна облека што може да придонесе за проблемот. Не само што тесната облека може да ги иритира свежо депилираните места, туку може да ги оштети и фоликулите на влакната.

 

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING