Почетна Убавина и здравје Како да ја вратите еластичноста на кожата на вашето лице? – Убавина и здравје

Како да ја вратите еластичноста на кожата на вашето лице? – Убавина и здравје

од nenad
3 минути читај за

Како да знаете дека ја губите еластичноста на лицето? Одговорот е прилично лесен – во моментот кога ќе ги забележите првите фини линии и брчки. Прво се појавуваат во аглите на очите, потоа до усните, а потоа на челото. За тоа време, вашите очни капаци постепено почнуваат да ви паѓаат, дури и јаболчниците ја немаат формата што ја имале пред 35-тата година од животот. Сето ова се знаци дека еластичноста на кожата на лицето почнала да опаѓа.

Што можеме да направиме? Секако, јасно е – стареењето е невозможно да се избегне, а со тоа и опуштеноста на кожата на лицето. Добрата вест е дека е можно да се забави процесот на стареење.

Зошто е важна еластичноста на кожата?

Благодарение на нејзината еластичност, кожата, кога се растегнува, брзо се враќа во првобитната положба. За ова е одговорен еластинот, влакнест протеин содржан во дермалниот слој, каде што се наоѓаат потните и лојните жлезди, како и фоликулите на косата. Доволно ниво на еластин ви овозможува да ја одржите еластичноста, мазноста и младешкиот изглед на лицето и телото.

Што предизвикува губење на еластин?

стареење;
ултравиолетово зрачење;
загадена животна средина;
лоша исхрана;
пушењето.

Како да ја вратите еластичноста на кожата на лицето?

Ретинол и ретиноиди

Поврзани објави

Дериватите на витамин А се важни состојки во негата против стареење. Не случајно ги има во производите за нега на зрела кожа – креми и серуми. Ова се должи на фактот дека тие се способни да го зголемат нивото на колаген и еластин во кожата, а исто така да промовираат обновување на клетките.

Хијалуронска киселина

Хијалуронската киселина природно се наоѓа во кожата и има способност да задржува вода. Но, со возраста, овој извор полека се исцрпува. Ова доведува до сувост, стареење и опуштеност на кожата. Затоа оваа компонента е важна во личната нега – ги заситува ткивата со влага и помага да се врати нивната еластичност.

Хемиски пилинг

Дејството на комплексот АХА или БХА киселина е процедура која помага за ексфолијација на кожата, нејзино обновување и зголемување на производството на колаген и еластин. За ова главно се користат алфа хидрокси киселини, како што се гликолна и млечна киселина. Покрај тоа, киселиот пилинг е ефикасен против фотостареењето.

Ласерска терапија

Истражувањата покажаа дека употребата на различни светлосни зрачења е ефикасна за елиминирање на многу дерматолошки проблеми, како и за подобрување на квалитетот на кожата. Конкретно, комбинацијата на неаблативен фракционо ласер и интензивна пулсна светлосна терапија помага да се подобри еластичноста.

Вежби за еластичност на кожата

Редовните физички вежби се една од главните компоненти за одржување на цврстината и еластичноста на ткивата. Активноста го подобрува клеточниот метаболизам, циркулацијата на крвта и и помага на кожата да остане цврста. За да одржите здраво тело и млад, фит изглед, треба да поминувате најмалку половина час дневно во пешачење, возење велосипед, трчање или пливање.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING