Почетна Убавина и здравје Како да ги отстраните дамките од шминка од облеката на брз и едноставен начин? Ви ги откриваме триковите чекор по чекор!

Како да ги отстраните дамките од шминка од облеката на брз и едноставен начин? Ви ги откриваме триковите чекор по чекор!

од nenad
2 минути читај за

Ако сте некој што често се шминка, тогаш веројатно знаете колку е тешко да ја симнете шминката од облеката. Хејли Вокер, која работи како шминкерка за Justmylook, открива дека со вистинските техники и производи за чистење, можете да ги отстраните дамките од шминка и да го зачувате материјалот, објаснува Хејли.

Како да ги отстраните дамките од шминка на најлесен и најбрз начин

1. Чекор

Најпрво, шминкерката советува извалканиот дел од облеката што поскоро да се стави под млаз вода. „Не ја тријте случајно дамката, бидејќи тоа може да ја турне шминката уште подлабоко во ткаенината, што ќе го отежне отстранувањето или потенцијално да предизвика трајна трага“, објасни Хејли.

Потоа ја нагласи важноста на плакнење на материјалот под висок притисок во ладна вода. „Овој метод помага да се олабави шминката и го олеснува процесот на отстранување на дамки“, објасни Хејли.

Поврзани објави

Дамката претходно да се натопи во течен детергент и да се намачка погодената област со капак од шише. „Алтернативно, измешајте една лажица детергент во две чаши топла вода, а потоа користете чиста бела крпа за да ја избришете дамката со растворот“, советува Вокер. „Повторете го овој процес над погодената област додека не се пренесат повеќе остатоци од шминка на крпата.

2. Чекор

За нејзиниот следен чекор, таа препорача обоените алишта да ги ставате во машина за перење на редовен циклус. „За максимални резултати, перете на високо, но секогаш прво проверувајте ја етикетата за нега на облеката“, советува Хејли. Кога циклусот ќе заврши, извадете ја облеката и оставете ја да се исуши на воздух.

3. Чекор

Доколку токму во тој момент ви снема прашок за перење, дамката од шминката можете да ја отстраните и со детергент за миење садови. „Бидејќи маслото е честа состојка во производите за шминка, способноста на сапунот за садови да го разградува маслото го прави особено ефикасен“, објасни шминкерот.

„Нанесувањето на неколку капки течен детергент за миење садови помага да се отстранат дамките и да се растворат маснотиите и маслото, што го олеснува чистењето. Оставете да отстои на дамката 5 до 10 минути пред да ја исплакнете со ладна вода и да ја оставите да се исуши. Ако дамката остане видлива, користете четка за заби со меки влакна за да го отстраните производот од влакната на ткаенината“, препорачува Хејли.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING