Почетна Технологија ИТНА ЕВАКУАЦИЈА НА ДВЕ БОЛНИЦИ ВО КИЕВ Најавени руски напади на украинската престолнина

ИТНА ЕВАКУАЦИЈА НА ДВЕ БОЛНИЦИ ВО КИЕВ Најавени руски напади на украинската престолнина

од nenad
2 минути читај за
Во соопштението од Градската управа на Киев се наведува дека на интернет се споделува видео со најава за руски напад врз овие медицински установи бидејќи, наводно, внатре се украински војници.

Во Киев итно се евакуирани две болници, од кои едната е детска болница, поради информациите за можен руски напад врз овие објекти, пренесува Украинска правда.

   

Во соопштението од Градската управа на Киев се наведува дека на интернет се споделува видео со најава за руски напад врз овие медицински установи бидејќи, наводно, внатре се украински војници, додавајќи дека „тоа е целосна лага и непријателска провокација која се користи за напад врз социјалната инфраструктура на главниот град на Украина“.

„Со цел да се заштитат болните деца, нивните родители и медицинскиот персонал, властите во Киев прават сè што е можно да ги префрлат пациентите и медицинските лица во други медицински установи“ – се истакнува во соопштението.ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING