Почетна Балкан Италија и Германија со по пет екипи во Лигата на шампиони – Курир

Италија и Германија со по пет екипи во Лигата на шампиони – Курир

од nenad
2 минути читај за
Италија и Германија со по пет екипи во Лигата на шампиони

Screenshot / Фејсбук


Италија и Германија обезбедија дополнително место во Лигата на шампиони за следната сезона, откако нивните клубови се претставија добро во европските натпреварувања оваа сезона, објави УЕФА.

Со проширувањето на Лигата на шампиони на 36 екипи од сезоната 2024/25, УЕФА соопшти дека две од четирите дополнителни места ќе ги пополнат европските асоцијации „со најдобро комбинирани перформанси на нивните клубови“ во натпреварувањата на УЕФА.

Со завршувањето на полуфиналните натпревари во Лигата на шампионите, Лига на Европа и Конференциската лига оваа недела, УЕФА соопшти дека Италија и Германија загарантирано ќе завршат на првите две места на клупското рангирање за 2023/24 година.

Италија и Германија имаат по двајца финалисти оваа сезона – Аталанта (Лига Европа), Фиорентина (Лига на конференции), Борусија Дортмунд (Лига на шампиони) и Баер Леверкузен (Лига Европа).

Извор : Kurir.mk

Италија и Германија со по пет екипи во Лигата на шампиони

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING