Почетна Македонија Иранската влада свика итна седница по смртта на претседателот Раиси

Иранската влада свика итна седница по смртта на претседателот Раиси

од nenad
1 минути читај за
Иранската влада свика итен состанок за денеска по смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи на земјата Хосеин Амир Абдолахиан во хеликоптерска несреќа, објави иранската државна новинска агенција ИРНА.Според фотографијата што ја објави агенцијата, столчето на кое обично седи Раиси е празно и покриено со црна лента во спомен на претседателот.

   

Иранските државни медиуми емитуваа исламска молитва меѓу извештаите за смртта на Раиси и уште осум други откако хеликоптерот со кој патуваа се урна во иранската провинција Источен Азербејџан.
Стихови од Куранот беа објавени на профилот на Раиси на платформата Х.„Мир со Ебрахим. Навистина, така ги наградуваме оние што прават добро“.
Раиси беше втората најмоќна фигура во политичката структура на Иран по врховниот водач ајатолахот Али Хамнеи.ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING