Почетна Убавина и здравје Имате менструални болки? Еве три супер лекови за намалување на болката

Имате менструални болки? Еве три супер лекови за намалување на болката

од nenad
1 минути читај за

Кога аналгетиците не ви дејствуваат при менструлани тегоби, користете алтернативни помагала кои ќе ве ослободат од болките.

Ќе се зачудите колку едноставни и практични совети се потребни за намалување на ментруалните болки, пишува minuta.mk.

1.Испијте чаша вино или коктел по желба

Алкохолот помага во релаксација на мускулите на цервиксот и матката. Една чаша коктел или две чаши вино се доста доволни за опуштање и олеснување на болките.

2.Спортување
Фитнес, правењето на кардио вежби или џогирањето, се важни и полезни физички активности, во секој ден од циклусот. 20 минути дневно се доволни за да се забрза пулсот, а со тоа и да се подобри циркулацијата. Така организмот ќе произведе повеќе ендорфини, кои доведуваат до подобра благосостојба и олеснување на болките.

3.Студена масажа

Не треба да биде нешто комплицирана, доволно е кружно триење со замрзната кеса. Ако немате коцки мраз на располагање, кеса со зеленчук со сигурност чувате во замрзнувачот. Топлата масажа исто така делува на напнатиот тонус на мускули, но за разлика од студената, ги опушта крвните садови и тоа доведува до поголемо крварење.

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING