Почетна Балкан Израелската претставничка не смее да ја напушти собата, ја чува силно обезбедување – Курир

Израелската претставничка не смее да ја напушти собата, ја чува силно обезбедување – Курир

од nenad
2 минути читај за
Драма на Евровизија: Израелската претставничка не смее да ја напушти собата, ја чува силно обезбедување


ScreenShot/Youtube/Eurovision Song Contest


На претставничката на Израел на овогодинешниот избор за песна на Евровизија, Еден Голан, и беше кажано да не ја напушта хотелската соба, освен за настапите и официјалните настани на Евровизија, поради пропалестинските протести во шведскиот град Малме, градот каде што се одржува натпреварот.

Од полицијата ѝ рекле да остане надвор од очите на јавноста освен за време на настапот, објави Еуроњуз.

Таа пристигна во Малме овој викенд, со силно обезбедување, носејќи значка во знак на солидарност со заложниците кои сè уште ги држи Хамас.

Шведската полиција е во состојба на готовност и побарала засилување од Данска и Норвешка за најголемиот европски поп-музички натпревар.

Повиците за бојкот на настанот пристигнуваат подолго време, а повеќе од 1.000 шведски уметници бараат да се забрани учеството на Голан, како и 1.400 фински уметнички работници.

Извор : Kurir.mk

Драма на Евровизија: Израелската претставничка не смее да ја напушти собата, ја чува силно обезбедување

ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING