Почетна Економија Избрана делегација: Почнува истрагата за падот на хеликоптерот на иранскиот претседател

Избрана делегација: Почнува истрагата за падот на хеликоптерот на иранскиот претседател

од nenad
2 минути читај за
Началникот на Генералштабот на иранската армија, генерал-мајор Мохамад Багери, назначи делегација за истрага на случајот со хеликоптерската несреќа во која беше иранскиот претседател Ебрахим Раиси. Истрагата, која веќе започна на местото на инцидентот, ја води генерал Али Абдула, а резултатите ќе бидат објавени по истрагата, пренесува ИРНА.

   

Како што беше претходно објавено, се верува дека причина за падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател Ебрахим Раиси е технички дефект на леталото.
„Раиси загина во неделата (19 мај 2024 година) како последица на хеликоптерска несреќа што се случи поради техничка неисправност на авионот“, се вели во извештајот на иранската државна новинска агенција.

ИРНА не ја прецизираше природата на дефектот на хеликоптерот. Погребната церемонија на иранскиот претседател, министерот за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан и другите кои загинаа во хеликоптерската несреќа ќе се одржи денеска во Табриз, главниот град на Источен Азербејџан, во 9:30 часот по локално време, јавува Ирна. Телото на Раиси подоцна ќе биде пренесено во Техеран, пред да биде погребано на 23 мај во неговиот роден град Машхад, во североисточниот дел на Иран. Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан се урна во неделата во северозападниот дел на Иран, при што загинаа уште шест лица.ДОБРО УТРО е дневен информативен портал. Информациите се од секојдневни !

Дизајн GLOBAL NET. Хостирано од MAX HOSTING